JAK OPOWIADAĆ BAŚNIE
...i wszystkie inne historie.
Na Warsztacie: Warsztat ze storytellingu.
Szanowne, Szanowni
Chciałbym Was serdecznie zaprosić na warsztaty: Jak opowiadać baśnie... i wszystkie inne historie.
Program przygotowany głównie z myślą o nauczycielach, bibliotekarzach, pracownikach kultury i edukacji i oczywiście rodzicach. Znajdą tu dla siebie też coś wszyscy, którzy myślą o staniu się zawodowymi opowiadaczami oraz Ci, którzy chcieliby poprawić swoje umiejętności z zakresu wystąpień publicznych oraz osoby piszące.
Czego możecie się spodziewać?
W serii prostych ćwiczeń opartych na sztuce opowieści poprowadzę Was przez proces, który pomoże Wam odnaleźć własny rytm snucia opowieści i swój stosunek do opowiadanych historii. Będzie to podróż przez symboliczną warstwę klasycznych baśni ich morały i znaczenia. Wspólnie postaramy się zobaczyć, w jaki sposób ucieczka do świata wyobraźni może pomóc zakorzenić się w rzeczywistości. Wszystko okraszone ćwiczeniami dotyczącymi słów w akcji.
Będziemy poruszać się przez trzy sfery opowieści, samą historię (story) sposób jej opowiadania (telling) oraz konstruowanie świata, w którym dzieje się opowieść (feeling). W tych sferach postaramy się odnaleźć zarówno rozum, jak i emocje.
Rozważymy to, w jaki sposób pracować ze słowem żywym, jak prowadzić narrację i wykorzystywać wszelkie pojawiające się podczas opowiadania rozpraszacze na swoją korzyść, jak radzić sobie z niesforną publicznością i jak tworzyć atmosferę sprzyjającą opowiadaniu historii.
Zajęcia zawierać będą elementy aktorskie, ale przede wszystkim skupią się na wydobywaniu naturalnego gawędziarskiego potencjału drzemiącego w każdym z nas , z którego można korzystać nie tylko w pracy z dziećmi.
Osobna część warsztatów będzie poświęcona pracy ze strachem młodego słuchacza. Z tym, zwykłym atawistycznym strachem, z którego można korzystać w czasie opowiadania historii z dreszczykiem, oraz z tym, który wynika ze złożoności współczesnego świata. W jaki sposób docierać z trudnymi sprawami do młodego słuchacza. Będzie to także okazja na porozmawianie o tym, jakie są granice, do których dotrzeć może nauczyciel.
Podczas warsztatów znajdzie się też miejsce na poznaniu zmysłowych wartości opowiadanych historii, będzie o suspensie, o morałach, o tym kiedy warto opowiadać historie, a także o tym, kiedy nie warto tego robić. A wszystko to po to, by uczynić ze sztuki opowiadania wartościowe narzędzie w pracy z dziećmi, a także z innej perspektywy spojrzeć na znane i lubiane opowieści.
Warsztaty nawet dla tych, którzy nie czują się opowiadaczami.
Komentarze
Prześlij komentarz